Psí cestovatel

27.04.2020

Úvodem

Pořizování nového člena rodiny doprovází spousta představ o tom, co vše chceme s naším mazlíčkem dělat a jaká dobrodružství zažít. Chceme mu dát to nejlepší. Aby s námi mohl trávit co nejvíce času, je třeba psa přivyknout na cestování v autě. V naší zemi má většina lidí psy ráda a to i když zrovna žádného nevlastní. Není tedy důvod ho nechávat doma. Vždy najdete vhodné ubytování i restauraci, kam vás s vaším chlupáčem pustí. O výletech do přírody ani nemluvím. Přece nenecháme Azorka doma, když jedeme na Šumavu za pěší turistikou. Abychom mohli toto vše prožívat společně, je třeba Azorka dopravit na místo určení. Tady je pár tipů, jak se při cestování vyhnout chybám.

Co nám nařizuje zákon

Dle zákona jsme všichni povinni zajistit bezpečnou přepravu našeho psa. A to nejen podle zákona o pozemních komunikacích, ale také dle předpisu o ochraně zvířat proti týrání.

Co z toho pro mě vyplývá?

 • Pes musí být v autě zajištěn a to i když jedeme jen kousek. Tomu jakým způsobem se budeme věnovat v samostatné kapitole.
 • Psovi musím dopřát dostatek místa, přístup a proudění čerstvého vzduchu (neznamená, že mu vystrčím hlavu z okénka, ale nesmím ho zavřít do krabice od bot). Musím ho pravidelně napájet a dopřát mu na delších cestách venčení a možnost se najíst. Pokud převážím psa v boxu, musí být dost velký na to, aby mohl pes zaujmout přirozenou polohu.

Pokud tyto základní potřeby a pravidla nedodržím a zastaví mě kontrola, musím počítat s pokutou. V případě porušení zákona o přepravě půjde o tisícikoruny. V případě porušení zákona o týrání zvířat může jít o statisíce, v extrémních případech o trestný čin.

Jak psa v autě zabezpečit

Existuje několik způsobů, jak psa v autě převážet a je jen na vás a vašem mazlíčkovi, který způsob zvolíte a bude vyhovovat vám oběma.

 • Asi nejznámější varianta je přepravovat psa připoutaného k bezpečnostnímu pásu speciálním postrojem. Ten zakoupíme v každém obchodě s potřebami pro domácí zvířata i v internetových obchodech. Doporučuji ale postroj vyzkoušet, aby psovi seděl. Lepší je tedy navštívit kamennou prodejnu. Vyhnete se tak vracení zboží, které vám nevyhovuje.
 • Přepravní box. Těch je několik variant. Můžete zvolit látkovou kennelku, plastový box či klec. Velmi záleží na velikosti psa a jeho ovladatelnosti (nechceme, aby se pes pokoušel o únik, v takovém případě je látková kennelka špatná volba). Přepravka musí být dokonale zajištěna, aby se nehýbala.
 • Pes v kufru. To je způsob, jak přepravit velká plemena. I tady ale platí pravidla. Musíme oddělit zavazadlový prostor od kabiny mříží. Mříž lze koupit univerzální, ale i jako originální příslušenství ke konkrétní značce vozu. S nastupováním mohou psovi pomoci různé rampy, které opřeme o vchod do zavazadlové části a pes po ní pohodlně vyleze.

Ať už zvolíte jakoukoliv variantu dbejte na to, aby se váš pes cítil bezpečně a nikdy nepřevážejte psa volně. Riskujete nejen pokutu, ale i zdraví vás i vašeho miláčka. Nikdo nechceme, aby se při prudkém brzdění v autě zranil.

Můj pes nerad jezdí autem

Tuhle větu slýchám poměrně často a sama jsem podobný problém řešila. Otázkou je, udělali jste všechno pro to, aby se to změnilo?

Pokud vyvezu svého psa dvakrát ročně na veterinu, nemůžu čekat, že pes bude do auta nastupovat s nadšením. Váš miláček musí pochopit, že až z auta vyskočí, přijde nějaké dobrodružství. Neostýchejte se tedy naložit psa do auta a popovézt ho jen kousek za město. Čeká tam louka a les, přesně to, co váš pes miluje. Potom můžete cesty začít prodlužovat a uvidíte, že pes se do auta sám pohrne. Moje smečka cestování miluje, asi proto, že i já. Bez problémů s pěti psy cestuji autem po celé Evropě. Aby ne, když v cíli na ně čeká dobrodružství s jejich milovanými páníčky.

Je vašemu psovi v autě špatně? Ani tak to nevzdávejte i to lze ve většině případů vyřešit. Zkuste změnit způsob, jak psa přepravujete. Používáte cestovní pás pro psy? U nás se nesetkal s úspěchem. Naší Connie bylo špatně a i na ostatních bylo vidět, že jsou nejisté, nespí, vrtí se, neví jak si lehnout. Koupili jsme tedy kennelku (látkový přepravní box). Máme ji na zadních sedadlech, ale lze ji umístit i do kufru auta. Velikost by měla být taková, aby si v ní pes mohl pohodlně lehnout i sednout a měla by být pevně ukotvená, aby se při jízdě nehýbala. Naše psí holky kennelku milují. Je to jejich místo v autě, které jim poskytuje pocit bezpečí. Navíc kennelku lze snadno složit a vzít kamkoliv s sebou a psa do ní odložit. S velkou pravděpodobností to vašemu psovi nebude činit potíže, protože tuší, že až ho z boxu pustíte, přijde na řadu zábava.

Ani to nezabralo? Zkuste se poradit s veterinářem. Existuje i přírodní "kinedryl" pro psa.

Jak na delší trasy

V případě, že se chystáte na dovolenou nebo celodenní výlet, je potřeba na psa myslet. Z vlastní zkušenosti vím, že moji psi vydrží při dlouhém cestování spát bez přerušení i několik hodin. Vzbudí se vždy, když auto zastaví či se změní styl jízdy ( např. sjedu z dálnice na okrskovou silnici). Když zastavím, vždy se snažím psům vyjít vstříc a vzít je protáhnout ven. I když jen na chviličku. V tu chvíli jim i nabídnu vodu, případně jídlo. To nabízím pouze ve stejný čas, jako kdybych je krmila doma. Psa, kterého na jízdu zvykáte a bývá mu špatně nakrmte až dorazíte do cíle. Plný žaludek ho bude jen víc dráždit. Výše zmiňované u nás platí v případě, že naše cesta nepřesáhne 3-4 hodiny. V případě, že jedeme dál, máme naplánované větší přestávky právě v těchto intervalech. Po cca 3 hodinách je dobré psa vzít na delší procházku (minimálně 20 minut, ale čím déle, tím lépe). Jak taková zastávka u nás vypadá? Snažíme se vyhlédnout si odpočívadlo se zázemím, kde se můžeme postarat o psy i sebe. Protáhneme všechny psí i lidské nohy, co jsme v autě přeseděli. Všichni se vyvenčíme, případně sníme svačinu. Po půl hodině se většinou naši psi stahují zpátky k autu. Ví, že ještě nejsme v cíli a teprve tam pro ně začíná ta pravá zábava.

Co nezapomenout

Zde shrnu, jak to funguje u nás.

 • Naučili jsme se očkovací průkazy (pasy) našich psů mít neustále v autě. Když jsem doma, auto je v garáži a na veterinu jím stejně v případě nutnosti pojedu . Když doma nejsem, mám auto ve valné většině s sebou. Nemusím tedy mít strach, že na jejich doklady zapomenu a zároveň, když se, nedej bože, něco přihodí, vím, že se pro očkovák nemusím domů vracet.
 • Voda pro psy. Tu beru s sebou vždy, když jedu někam, kde to neznám, jedu-li dál než jen za město a v případě, že jedu někam, kde budu trávit víc času. Konec konců lahev s vodou uveze každé auto a je lepší mít pro jistotu jednu vždy u sebe.
 • Žrádlo vozím jen v tom případě, že se nestihnu vrátit ani přibližně v dobu, kdy běžně krmím. O vícedenních cestách se není třeba zmiňovat.
 • Misku na vodu. Máme jednu cestovní také neustále v autě.
 • Ručník, kterým mohu psa před nástupem do auta utřít.
 • Vodítko! Mám u sebe vždy. I když vím, že jedu na louku za městem a psa jen vypustím z auta a pak zase naložím. Nikdy nevíte, na co při takovém venčení na volno narazíte a bude třeba psa mít pod kontrolou. Bez vodítka v kapse ani ránu!
 • Sáčky na exkrementy ( u nás používáme značku Earth rated s vůní levandule :-)) .
 • No a protože jsem správná psí máma, vozím i věci navíc. Zvlášť, když jedeme na víkend či dovolenou. Oblíbená hračka, pamlsky, pelíšek, pinzeta na klíšťata, kleště na drápky, kartáč na vyčesávání a většinou celou naší psí lékárničku (probiotika, kapky do uší a do očí, případně léky, co váš pes pravidelně užívá)

Pokud cestujete přes hranice nezapomeňte, že mít s sebou pas zvířete v zájmovém chovu je nutné a taktéž pes musí být čipován. Jednotlivé státy mají svá pravidla pro vstup se psem. Doporučuji kontaktovat svého veterináře a ten vám určitě poradí. Někdy je nutné, aby měl pes potvrzení o zdravotním stavu, udělené jen několik málo dní před odjezdem atd. Dále je dobré zjistit, zda vašemu psu něco nehrozí. Slyšeli jste o srdečních červech? Jde o parazita, který se vyskytuje převážně v jižních státech (typické dovolenkové oblasti). Parazita přenáší komáři. Psa je nutné chránit vhodným přípravkem již před cestou i během ní. Díky globálnímu oteplování se začíná právě toto onemocnění šířit i v našich krajinách...např. jižní Morava. V případě vycestování za hranice je vždy lepší se třikrát "hloupě" zeptat ,než něco zanedbat a pak si rvát vlasy :-)

Chlupy v autě

S převážením psa nutně souvisí i to, že nám v autě pustí nějký ten chlup. V tom horším případě kus bláta, změní-li se náhle počasí. I to lze řešit.

 • Přepravní box - my ho máme na zadních sedadlech. Místo kde psi naskakují, máme ještě přikryté dekou či starým ručníkem. Podložku lze z boxu vyjmout a má pratelný potah.
 • Přepravní pás - sedadlo zakryjte dekou, kterou jednou za čas vyperete nebo kupte speciální ochrannou deku, která je tvarovaná tak, aby zakryla, co je třeba a navíc často odděluje prostor předních a zadních sedadel. Takové deky se vyrábí z různých materiálů a je na vás, zda upřednostníte měkoučkou deku či omyvatelnou.
 • Pro přepravu v kufru platí totéž jako v případě zadních sedadel. Ideální je zakoupit ochrannou deku, která půjde snadno přichytit k různým částem zavazadlového prostoru a nebude s vaším psem v kufru cestovat.
 • I přes všechny tyto možnosti počítejte s tím, že je jednou za čas třeba vzít vysavač a auto odchlupit. Existuje mnoho nástavců na vysavače právě na efektivnější vysávání chlupů. Ty vám práci určitě usnadní.

Počkej tu na mě

Určitě se dostaneme do situace, kdy budeme muset psa v autě chvíli nechat. Ať už po venčení v lese jedete rovnou na nákup nebo si jen potřebujete odskočit na benzínové pumpě na toaletu. V měsících, kdy není ani teplo ani zima v podstatě o nic nejde. Pokud je pes zvyklý a vychovaný, tak není žádný problém, aby v autě počkal.

 • V zimě - pokud je venku opravdu chladno, neměl by pes v autě sám zůstávat dlouho. I když kabinu vytopíte, po chvíli zchladne a psovi bude zima. Pokud potřebujete čas, který pes v autě sám stráví prodloužit, dejte mu deku, do které se bude moci zahrabat, pokud to bude situace vyžadovat. Ani tak psa nenechávejte v autě dlouho. Bez pohybu prochladne, zvlášť malá plemena, štěňata a staří psi.
 • V létě - je naprosto nevhodné psa v autě nechávat. Vlastně vám ani nechci radit, jak lze přeci jen psa na moment v autě opustit. Nejsem si jistá, že je možné odhadnout, co váš pes vydrží a nebudeme to ani zkoušet. I já řeším situace, kdy jedu sama na delší vzdálenost a musím si odskočit. V takovém případě je pokud možno lepší zajet na lesní cestu než na rozpálenou pumpu. Pokud jiná možnost není, tak auto maximálně vychladím, zaparkuji do nejbližšího stínu a běžím rovnou na toaletu a zpět. Nic mezi tím neexistuje ;-)
 • Víte o hliníkových plachtách? Ty odstíní část slunečních paprsků a vytvoří příjemný stín, chladnější než okolí. Jsou majiteli psů často používány na psích výstavách, pořádaných venku v letních měsících. Vyrábí se v několika velikostech. Ty největší zakryjí dokonce celé auto.
 • Na léto doporučuji vyměnit v kennelce původní podložku za chladící. Lze zakoupit v mnoha eshopech.

Jak se poskládáme

Máme psa, dvě děti a sbaleno na týden. Kam to všechno dáme? Otázka, kterou řeší mnoho z vás. Univerzální odpověď asi neexistuje. Záleží na mnoha faktorech počínaje velikostí auta, dětí i psa a konče pořízením většího vozu. Ale i tady mám pár nápadů, jak situaci alespoň pomoci.

 • Opravdu všichni potřebujeme tolik věcí?
 • Vezeme něco, co s největší pravděpodobnosti nebudeme potřebovat a i kdyby náhodou, lze to na místě koupit?
 • Někdy prostě nelze mít vše...jídlo na týden, kolo nebo kolečkové brusle, kdyby na to došlo....K čemu. Když vezu psa, určitě se chci věnovat procházkám s ním a ne bruslení.
 • Mohu se pokusit zavazadla v autě přeskládat a ušetřit tím místo? Určitě existuje řešení, ale věřím tomu, že když si vybíráte rasu, kalkulujete i s tím, zda se vám pes vejde nejen do auta :-)

Každopádně nezapomínejte, že by měl mít možnost v klidu odpočívat. Určitě nebude šťastný, pokud do něj budou vaše děti celou cestu šťouchat. Věřím, že si radši zvykne na cestování v kufru, kde bude mít klid a pohodlí. Jen to chce trochu trpělivosti. Nenechte se odradit pokusy o vydírání v podobě kňučení, štěkání a podobně...když vydržíte, psa to časem přejde a na cestování si zvykne.

Pozor na případné nehody

Ať je to jak chce, bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. Už jsme řešili, jak psa v autě zabezpečit aby nedošlo k úrazu v případě nehody. Věděli jste, že nejbezpečnější místo v autě je za sedadlem spolujezdce?

 • Pes je zvíře vynalézavé a mnohdy nás dokáže překvapit. Proto je lepší psa za jízdy kontrolovat, alespoň po nějakou dobu, než budete mít jistotu, že cestování v klidu zvládá. Pokud je pes v kufru, je třeba zastavit. Podívat se, zda mu není teplo atd. Pokud je na zadních sedadlech, je kontrola jednodušší, ale neměl by ji za jízdy provádět řidič, nýbrž spolujezdec. Na druhou stranu, pokud nám pes funí za zády, tak to slyšíme i když jsme v autě sami. V takovém případě snížíme v autě teplotu a když to nepomůže, musíme zastavit, psovi dát napít či ho vyvenčit.
 • Nedoporučuji vozit psa na předním sedadle. Mě osobně to dost rozptyluje. Pořád mám potřebu po něm pokukovat.
 • Pozor při pouštění psa z auta. Ideální je, aby pes uměl počkat na náš povel. Pokud to zatím nezvládá, musíte ho zastavit dřív, než se střemhlav vrhne pod jiné auto. Lepší je auto vždy parkovat tak, aby pes nevyskakoval do silnice.

Mnoho šťastných kilometrů s vašim mazlíčkem přejí holky z Pětipes :-)