Koukni se mu na zoubek!

04.05.2020

Tentokrát se zaměříme na zuby. Čistíte je svým pejskům? Kontrolujete, jak vypadají zuby a dásně? Pokud ne, určitě byste měli začít. My čistíme holkám zuby nejlépe každé dva dny. Obzvlášť malá plemena trpí často zubním kamenem a záněty dásní. Pravidelnou péčí můžeme předejít spoustě problémů. Miláčkovi nebude z tlamy cítit a zuby vydrží déle zdravé.

Jak čistíme my? Jak jsem již říkala, čistíme každé dva dny. Používáme klasický zubní kartáček, není třeba za každou cenu kupovat kartáček určený pro psy. Zubní pastu máme nejraději od firmy Bogadent. Osvědčila se nám nejlépe. Objednávám ji online z Hornbachu, protože nemáme poblíž žádnou pobočku tohoto obchodu. Od Bogadentu můžete pořídit i kartáček, návlek na prst nebo špachtličku, která se používá k mechanickému odstranění zubního kamene. Zde naleznete celý sortiment. 

Pokud má pejsek kámen a bojíte se vrhnout se na odstranění sami, podívejte se, zda ve vašem okolí není psí salon, kde mají ultrazvukový zubní kartáček. Pejsek není při zákroku uspáván, což je beze sporu výhoda. V dobrém salonu vám jistě také poradí, zda ošetření zvládnou nebo je stav zubů na zásah veterináře. Také jsme ošetření ultrazvukovým kartáčkem zkoušeli a výsledek byl pěkný. Pokud pejska zbavíte nánosů a pak začnete pravidelně čistit, uvidíte, že efekt bude opravdu dlouhodobý. 

Jestli má váš pejsek kamene hodně,  k tomu zánět dásní (dásně hodně krvácí) a jde mu z tlamy silný zápach, je lepší navštívit rovnou veterináře a konzultovat stav zubů s ním. Je možné, že se odstranění kamene pod narkózou nevyhnete. Ale ani toho se není třeba bát. Veterináři moc dobře vědí, co dělají a ošetření zubů je v jejich ordinacích častým zákrokem. I naše Ari se tomuto zákroku nevyhnula.

Jak již víte, máme Pětipes a každá má zuby jiné, i když čistíme všem stejně. Connie, Brassia a Marit mají zuby jako perličky. Opravdu skoro jako roční psi. Arleta a Cora už tak dobré zuby nemají. Zvlášť Ari trpí na záněty dásní a proto se operaci nevyhnula (již ve 4 letech!). Od té doby pravidelně čistíme. Věřím, že kdybychom to nedělali, tak už o půlku zubů přišla. Je to stejné jako u lidí, někomu se kazí zuby méně, někomu více. Ale čištěním můžeme spoustu problémů oddálit nebo jim úplně předejít.

A jak postupujeme? Čistíme opravdu všechny zuby. Od posledních stoliček až po přední zuby a to z obou stran, z vnější i vnitřní. Možná se ze začátku budete s pejskem trochu "prát", protože nebude chtít držet, ale věřte mi, zvykne si. Děláte to pro jeho dobro! Naše holky už stojí na čištění frontu. Nevzdávejte to, stojí to za to.

Pokud nevíte jak na to a pejskovi se váš zájem o jeho zuby nelíbí, zkuste nejdřív zvyknout mazlíčka na sahání do tlamy, otevírání tlamy a kontrolujte zuby očima, klidně i několikrát denně. Potom můžete přidat dotýkání zubů prstem na který dáte trošku pasty. Až nakonec přidejte kartáček, ten mu zřejmě bude vadit nejvíc. Buďte během celého procesu klidní. Pes vaši nervozitu cítí a to situaci vůbec nepomáhá. Mluvte na něj klidným hlasem, nebo vůbec. Rozhodně nekřičte a nebuďte zlí. Když se bude pokoušet utéct, vždy ho vraťte zpět na místo, kde ho chcete mít a pokračujte. Nenechte ho vyhrát. Po dokončení čištění, psa pořádně a hlasitě pochvalte, podejte pamlsek nebo si hrajte s oblíbenou hračkou.

Několik faktů o zubním kameni:

  • způsobuje zápach z tlamy
  • je domovem mnoha mikrobů, které se můžou šířit po těle psa a způsobovat i jiná vážná onemocnění
  • čištěním minimálně jednou za dva dny odstraníte plak ještě před jeho mineralizací (maximálně 48 hodin mezi dalším čištěním) 
  • nebojte se narkózy, veterinář ji může upravit adekvátně ke stavu a stáří vašeho psa
  • i po odstranění kamene veterinářem, musíte čistit! Jinak se brzy vše zase vrátí tam, kde jste začali.
  • žvýkací pamlsky nepomohou! Nenahradí mechanické čištění kartáčkem
  • trpělivostí svého psa určitě čištění přivyknete 

Tak si sáhneme všichni do svědomí. Kdy jste naposledy koukali do tlamy vašeho psa? Jak často nebo jestli vůbec čistíte? Je to jen na nás. Žádné výmluvy v tomto případě neplatí. Chceme-li voňavého psa se zdravou ústní dutinou MUSÍME čistit! Přidejte se k Pětipes a čistěte jako my :-)